Tento projekt je spolufinancovaný z Grantov EHP a zo štátneho
rozpočtu Slovenskej republiky prostredníctvom Štipendijného programu
EHP Slovensko.
Všeobecná charakteristika – slovenská verzia
Hlavným cieľom projektu je zvýšenie bilaterálnej spolupráce medzi našimi dvoma inštitúciami – strednými odbornými školami. Dôraz bude kladený na vytvorenie vyváženého partnerstva na báze reciprocity uskutočnených aktivít s prínosom pre obe zúčastnené strany.
Hlavné vzdelávacie oblasti projektu sú:
-
výmena skúseností, vedomostí, zručností v priamej interakcii so zahraničnou školou
-
prehĺbiť vedomosti žiakov o bohatstve prírodného prostredia obidvoch krajín a ich povedomia o otázkach životného prostredia, ekologického využívania prírody a lesa
-
naučiť sa o rôznorodosti kultúrneho dedičstva regiónov, metódach jeho ochrany, a tým pomôcť k posilneniu identity žiakov
-
naučiť sa viac o ľudových tradíciách a histórii príslušných krajín
-
naučiť sa, ako prezentovať kultúrne aspekty zahraničným návštevníkom
-
podporiť používanie angličtiny v reálnych situáciách ako komunikačného prostriedku počas projektu
-
nadobudnúť odborné a jazykové zručností v oblasti svojho študijného oboru
-
nadobudnutie nových sociálnych a pracovných kontaktov, rozšírenie vedomostného obzoru v odborných predmetoch a ich využitie v praxi.
Hlavnou cieľovou skupinou sú žiaci a učitelia z obidvoch škôl. Projekt bude taktiež o aktivitách počas ktorých si žiaci budú rozvíjať svoju tvorivosť a osobné zručnosti. Projekt je otvorený pre žiakov zo znevýhodneného sociálneho a ekonomického prostredia. Svojou aktívnou účasťou v projektových činnostiach nadobudnú väčšiu sebadôveru.
Ako výsledné produkty projektu plánujeme vyrobiť spoločné vyučovacie materiály: prezentácie s kvízmi, informačné brožúry s navštívených miest v slovenskom, nórskom a anglickom jazyku. Projektové aktivity by sme chceli dokumentovať a propagovať prostredníctvom školských web stránok, školských výstav, fotoalbumov a informačných bulletinov.
Vybrané najlepšie časti učebných materiálov spoločne vydáme – vo forme spoločného učebného textu
1. Ekoturizmus na Slovensku
2. Možnosti turistiky a bezpečnosť pri pobyte v NP
3. Ekoturizmus v Nórsku
4. Možnosti turistiky a bezpečnosť pri pobyte v nórskom NP
5. TANAP - ochrana a turistika
6. NP a fjordy v Nórsku - ochrana a turistika
7. EKOslovníček – anglicko – nórsko – slovenský slovník najpoužívanejších fráz a slov s eko-tematiky
V dňoch od 20.4.2015 do 26.4.2015 sme hosťovali na pôde našej školy šiestich žiakov a dvoch učiteľov z nórskej školy Sonsterud.
Počas návštevy mohli spoznať nielen našu školu a žiakov, ale aj krásy Slovenska. Projekt bude pokračovať pobytom našich 8 žiakov v Nórsku od 5.5.2015 do 12.5.2015.